O nás

Vážení spoluobčané,
dovolte, abychom se představili.
Jsme skupina LODNÍKŮ a chceme bojovat za spravedlnost.
V září 2016 řada z nás obdržela od finančního úřadu v Děčíně a Ústí nad Labem dopisy, prostřednictvím kterých jsme byli vyzváni, abychom se dostavili k ústnímu jednání. Po osobním jednání nám bylo sděleno, že jsme porušili smlouvu z roku 1974, mezi Českou republikou a Nizozemským královstvím a že se zpětnou platností musíme uhradit daně za roky 2013, 2014, 2015. Do té doby jsme je hradili v Nizozemí.

Od úřadů nám bylo sděleno, že došlo k porušení smlouvy z roku 1974 mezi Českou republikou a Nizozemským královstvím o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňového úniku v oboru daní z příjmu a z majetku. Smlouva se vztahuje pouze na posádky lodí a letadel a jakýkoliv jiný zaměstnanec pracující v Nizozemí, odvádí daně tam.

Po dodatečné úhradě daní tady v České republice, nám k dlužné částce připočítali úroky z prodlení, pokuty a penále. Částky se vyšplhaly do astronomických výšek a pro některé lodníky a jejich rodiny byla tato situace zcela likvidační (viz. příběhy). Někteří včas prodali své majetky, aby mohli zaplatit dlužné částky. Některým byl majetek zabaven a prodán pouze za cenu dluhu (takže pod cenou). Díky tomuto nekompromisnímu jednání zahnal stát do kouta zhruba 1000 lodníků a jejich rodin.

Celá tato záležitost je opředená řadou nejasností. Například jediný, kdo daně vybíral, byl pouze finanční úřad v Děčíně a v Ústí nad Labem. Daně jsou lodníkům vypočítávány z tzv. superhrubé mzdy, ze 34% - každý kvartál platí zálohu na daň ve vysokých částkách, a to podotýkáme, že jsme zaměstnanci, nikoliv podnikatelé.

Naším cílem je zasadit se o to, aby se platily daně tam, kde člověk pracuje. Protože je tato smlouva k naší profesi diskriminační.
Již v minulosti jsme tuto věc medializovali a hledali politickou podporu.
Mnoho z nás psalo soukromé dopisy na Ministerstvo financí jak panu Babišovi, tak paní Schillerové, ale bez úspěchu. Pan Babiš měl tehdy možnost udělit tzv. generální pardon, ale neudělil ho, jelikož by to bylo pro stát nevýhodné.

15.11.2018 se o nás jednalo v Senátu České republiky. Šlo však pouze o změnu, nikoliv o zrušení diskriminační smlouvy. Jednalo se o novele zákona o daních z příjmů, kterou předkládal pan Foldyna. Novela se zamítla a Senát jí tak vrací do Poslanecké sněmovny.

Prostřednictvím těchto stránek chceme oslovit širokou veřejnost, aby vyjádřila svůj názor ohledně této záležitosti. Na stránkách je k nalezení i petiční formulář.

Pokud také vyjadřujete svůj nesouhlas s touto smlouvou, prosíme Vás o Váš podpis, který je pro nás tou největší podporou.

Děkujeme


Příběhy lodníků

Zablokované účty, exekuce, rozvody. Níže naleznete vybrané příběhy Českých občanů pracujících v Nizozemí v oblasti vodní dopravy.
Máte příběh, o který byste se chtěli podělit? Napište nám ho pomocí našeho kontaktního formuláře na stránce kontakt.

Jaroslav Hnilička

V r. 1992 jsem začal pracovat na lodi v BRD. Kompletní odvody jsem platil v BRD.

V r. 2008 jsem odešel pracovat na Holandskou loď, také zde jsem platil veškeré daně, až mě v r. 2016 postihla nepochopitelná socialistická smlouva mezi NL a ČSSR, která mě vyšla asi na 450 000 kč.

Zobrazit celý příběh

Petr Malík
Veerhaven, Kapitán

Pracoval jsem s mým nejlepším kamarádem. Zhruba před třemi roky se stala tragédie a on náhle zemřel na palubě lodi. Manželka tohoto zesnulého kamaráda obdržela v době, kdy prožívala smutek po jeho úmrtí, od Finančního úřadu dopis, dle kterého měla úhradit přes 500 000 Kč na daních. I přesto, že danil jako všichni lodníci v Nizozemsku. Tato paní napsala na Finanční úřad, že s těmito daněmi nemá nic společného, jelikož její manžel zemřel. Finanční úřad vymáhá peníze nadále.

Jana Nováková
Manželka lodníka

V roce 2016, si Finanční úřad v Děčíně vzpomněl, že je špatně platit daně v místě, kde lodníci pracují. Proto začal vybírat daně zpětně z roku 2013 až 2015. V našem případě hovoříme o cca 200.000 Kč. Nemluvě o rodinách, kde částky převyšují i půl milionu korun. Moji rodiče byli tak hodní, že nám půjčili prostředky na úhradu hypotéky, v současné době nám zbývá uhradit 190 000 Kč (splácíme po 20 000 Kč/měs).